ΛΥΚΕΙΟ ΚΟΚΚΙΝΟΧΩΡΙΩΝ ΦΩΤΗ ΠΙΤΤΑ
 
         Οικοσελίδα  Επικοινωνία


 

Το σχολείο μας  

Προσωπικό

Μαθητές

Γονείς

Δραστηριότητες

Ανακοινώσεις

Χρήσιμες ιστοσελίδες

Ομάδα Ιστοσελίδας

 



 

 

Ανακοινώσεις

Προγραμματισμός Εργασιών

Μαρτίου 2014

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Φεβρουαρίου 2014

 

3/2/2014 - 28/2/2014

Προκήρυξη Εκστρατείας Καθαριότητας - Διαγωνισμός μήνα Φεβρουαρίου

3/2/2014 - 8/2/2014

Εβδομάδα του δέντρου

3/2/2014 - Δευτέρα

  • Έκθεση - Αγορά βιβλίου
  • Επίσκεψη μαθητών Β΄ τάξης (Τεχνολογία κατ.22 μαθητές) στην έκθεση η Τεχνολογία των Αρχαίων στη Λευκωσία.

4/2/2014 - Τρίτη

  • Επίδοση Δελτίων Σχολικής Επίδοσης (7η περίοδος Υ.Τ.)
  • Απολυτήριες Εξετάσεις Νέων Ελληνικών
  • ΑΡΙΣΤΟΝ ΤΕΣΤ 3η-4η περίοδος (9 μαθητές ΣΕΑ, αιθ. Ε101)

5/2/2014 - Τετάρτη

Συμβούλιο Διεύθυνσης

6/2/2014 - Πέμπτη

  • Υποβολή Νέας Έκδοσης Βίντεο συμμετοχής στο Διαγωνισμό Lets create a better internet together

7/2/2014 - Παρασκευή

  • Παρουσίαση συμμετοχής στο διαγωνισμό Lets create a better internet together 11.30-11.45. Παίζουμε Διαδικτυακά Χρ. Παπαϊωάννου, Λευκωσία
  • Απολυτήριες Εξετάσεις Μαθηματικών

8/2/2014 - Σάββατο

Επιμόρφωση Φιλολόγων για το Αναλυτικό Πρόγραμμα Λογοτεχνίας Γυμνασίου Π.Ι.

9/2/2014 - Κυριακή

Διαγωνισμός Βιολογίας ΙΒΟ για τη Γ΄ τάξη (Λύκειο Παραλιμνίου)

10/2/2014 - Δευτέρα

Ζ΄ Παγκύπριος Μαθητικός Διαγωνισμός Ιεράς Αρχιεπισκοπής

10/2/2014, 17/2/2014

Νέοι Ερυθρού Σταυρού - Εθελοντική Δράση μέσα από την Τέχνη.  Βιωματικά Εργαστήρια

11/2/2014 - Τρίτη

  • Ημερίδα για το Ασφαλές Διαδίκτυο, παρουσίαση του βίντεο με το οποίο συμμετείχε στο διαγωνισμό - Λευκωσία
  • Ι΄ Επαρχιακό Συνέδριο Σχολείων Μέσης Τεχνικής και Ιδιωτικής Εκπαίδευσης Αμμοχώστου.
  • Εκπαιδευτικό Σεμινάριο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για θέματα που αφορούν τους δικαιούχους διεθνούς προστασίας (3η-4η περίοδος τμήματα Α1 και Α4 αίθουσα Μουσικής).

11/2, 12/2, 14/2/2014

Παγκύπριοι Αγώνες Καλαθοσφαίρισης - Ομάδα Θηλέων Λυκείων

12/2/2014 - Τετάρτη

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για επιδόσεις των μαθητών

(1.00 - 2.30μ.μ.)

13/2/2014 - 14/2/2014

Συνέδριο Κυπριακής Αγιολογίας Ιερά Μητρόπολις Κωνσταντίας - Αμμοχώστου

14/2/2014 - Παρασκευή

Fred goeς net Πρόγραμμα πρόληψης για το κάπνισμα για μαθητές Α΄ και Β΄ τάξης

12/2/2014 - 18/2/2014

Ενημέρωση από ΣΕΑ για τις Παγκύπριες Εξετάσεις

Πρόγραμμα Ενημέρωσης:

12/2/2014 (Γ1-Γ205, Γ2-Ε101)

13/2/2014 (Γ7-Γ202, Γ3-Α203, Γ6-Δ201)

14/2/2014 (Γ4-Ε106, Γ10-Δ103)

18/2/2014 (Γ5-Β207, Γ9-Γ204, Γ8-Β103)

18/2/2014 - Τρίτη

Στο σχολείο μας πραγματοποιείται Αιμοδοσία στα πλαίσια της Εθελοντικής  του προσφοράς προς το συνάνθρωπό μας.

19/2/2014 - Τετάρτη

-               Ενδοσχολική Ημερίδα Στίβου

20/2/2014 - Πέμπτη

-               Τσικνοπέμπτη

22/2/2014 - Σάββατο

-               Ημερίδα με θέμα: και στρατηγικές πλοήγησης στον κόσμο της νεοελληνικής γλώσσας Π.Ι.Κ. 8.30π.μ. - 13.00 μ.μ.

25/2, 26/2, 28/2/2014

-               Παγκύπριοι Αγώνες Χειροσφαίρισης (Κριτές Καθηγητές Φυσικής Αγωγής)

27/2/2014 - Πέμπτη

-               Ενημέρωση μαθητών/τριών Γ΄ Λυκείου για το Στρατό (αίθουσα Πολλαπλής Χρήσης), 5η περίοδος

28/2/2014 - Παρασκευή

-               Επέτειος Θυσίας Γρηγόρη Αυξεντίου

 

 



 

 

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Δεκεμβρίου 2013

2/12/2013

Επίσκεψη στο Κέντρο Εκπαίδευσης στην Αθαλάσσα - Ομάδα Μαθητών Επιστήμη περιβάλλοντος (Θ. Μιχαήλ)

Επίσκεψη μαθητών στο Ολιμπιακό Μέγαρο (Α. Κυριάκου)

 

3/12/2013 Διαλέξεις σε μαθητές Β' και Γ' Λυκείου για την Οδική Ασφάλεια
4/12/2013 Συμβούλιο Διεύθυνσης

Εκπαιδευτική έκθεση 8:00 π.μ - 7:00 μ.μ

Φιλανθρωπική αγορά λουλουδιών για ενίσχυση του ταμείου Μαθητικής Πρόνιας.

Επισκέψεις γονιών για να ενημερωθούν για την πρόοδο των παιδιών τους.

Αγώνες καλαθοσφαίρησης αντρών.

 

5/12/2013 Τελετή Βράβευσης 3ο Βραβείο στο Διαγωνισμό του προγράμματος Νεολέα και Εθελοντισμός

Ομάδα Εθελοντών Νέων του Ερυθρού Σταυρού του σχολείου μας επισκέπτεται σο ειδικό σχολείο "Απόστολος Παύλος".

Συνάντηση Υπεθύνων Μαθητικού Συνεδρίου στο Παραλίμνι.

Συμμετοχή στο διαγωνισμό "Μάριος Τόκας"

 

6/12/2013 Άσκηση Πολιτικής Άμυνας

Σεμινάριο Τμήματος Νέων του Κυπριακού Ερυθρού Σταυρού στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Μνήμη Μαχητών της Αντίστασης (φυλλάδιο)

 

7/12/2013 Παγκύπριος Διαγωνισμός Μαθηματικών

Βράβευση μαθητών του σχολείου απο την Εθνική Ολιμπιακή Ακαδημία στο Ολιμπιακό Μέγαρο στη Λευκωσία

 

9/12/2013 Εμβόλιμη περίοδος - portfolio

Πρόγραμμα ΜΕΡΑ, Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

 

10/12/2013 Συμμετοχή του σχολείου μας στην Τηλεδιάσκεψη για την ενέργεια

Περιφεριακοί αγώνες επι ανώμαλου εδάφους

Επέτειος παγκόσμιας διακύριξης ανθρωπίνων δικαιωμάτων (φ)

 

11/12/2013 Αγώνες Καλαθοσφαίρησης Αρρένων και Θηλέων

Καθαριότητα τμημάτων

 

12/12/2013 Αγώνες Παιτοσφαίρησης Αρρένων και Θηλέων
13/12/2013 Κατάθεση Σχεδίου Επιμόρφωσης Εκπαιδευτικών στα πλαίσια του διήμερου εκπαιδευτικού
14/12/2013 Βιωματικό εργαστήρι "Αμμόχωστος ΜνήμηΑέναος"
16/12/2013 Υποβολή προγράμματος Επιμόρφωσης γισ την Ημέρα Εκπαιδευτικού
19/12/2013 Αγώνες Χειροσφαίρησης Αρρένων

Το μουσικό σχήμα του σχολείου μας τραγουδά τα κάλλαντα και ενισχύει το ταμεί προνοιας του σχολείου μας

20/12/2013 1ο και 2ο διάλειμμα φιλανθρωπικό παζαράκι

2ο Διάλειμμα Μουσικό αφιέρωμα στο Δεν Ξεχνώ.  Ημέρα συλλογής τρφίμων απο το ΚΜΣ

 

24/12/2013 - 6/1/2014 Διακοπές Χριστουγέννων

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Οκτωβρίου 2013

26/9/2013 - 4/10/2013

Πέμπτη - Παρασκευή

Ευρωπαϊκή Ημέρα - Εβδομάδα Γλωσσών

01/10/2013 – Τρίτη

Αργία.  Μέρα Ανακήρυξης Κυπριακής Δημοκρατίας

1/10/2013 - 7/10/2013

Εβδομάδα Ηλικιωμένων

2/10/2013 - 6/10/2013

Έρανος ΠΑΣΥΚΑΦ

3/10/2013 - Πέμπτη

Συνεδρίαση Καθηγητικού Συλλόγου

4/10/2013 - Παρασκευή

Ø  Διεθνής Ημέρα Εκπαιδευτικού (5/10/2013)

Ø  9.30 π.μ. Συνεδρίαση εκπροσώπων Σχολείων-Φορέων-Κοινοτήτων για τον προγραμματισμό του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου

7/10/2013 – Δευτέρα 

2η περίοδος για Μαθητικά Συμβούλια, 4η περίοδος για εκπροσώπους των τάξεων και 7η περίοδος για ΚΜΣ

8/10/2013 - Τρίτη

Γενική Συνέλευση Συνδέσμου Γονέων και Κηδεμόνων

9/10/2013 - Τετάρτη

Σεμινάριο SEMEP GLOBE, Νέοι Δημοσιογράφοι για το περιβάλλον 8.30 π.μ. - 13.00 μ.μ.

14/10/2013 - 18/10/2013

Δευτέρα - Παρασκευή

Διάθεση Τετραδίων Unisef

17/10/2013 - Πέμπτη

Σεμινάριο στη Λεμεσό για καθηγητές ΣΕΑ. 

Συμβουλευτική Κινητικότητας: Ανάπτυξη δεξιοτήτων Συμβούλων Σταδιοδρομίας

19/10/2013 – 21/10/2013

Σάββατο - Δευτέρα

Ραδιομαραθώνιος

21/10/2013 - 25/10/2013  Δευτέρα - Παρασκευή

Πρόβα Παρέλασης - εορτασμού.  Οι περίοδοι για τις πρόβες θασ ανακοινωθούν έγκαιρα

23/10/2013 - Τετάρτη

Γενική Πρόβα Εκδήλωσης (1η και 2η περίοδος)

24/10/2013 - Πέμπτη

Επέτειος Ιδρύσεως του Ο.Η.Ε. (φυλλάδιο)

24/10/2013 - Πέμπτη

Α΄ Φάση Παγκύπρια του Διαγωνισμού Διαλογικών συζητήσεων στην Ελληνική Γλώσσα (Β.Δ. Ε. Χατζηγιώργη)

25/10/2013 – Παρασκευή

Ø  Ενδοσχολικός Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου (10.00 π.μ.)

Ø  Δήλωση Συμμετοχής για τους ΚΕ΄ Παγκύπριους Σχολικούς Αγώνες Θεάτρου

28/10/2013 – Δευτέρα

Εθνική Επέτειος 28ης Οκτωβρίου

30/10/2013 - Τετάρτη

Προαιρετικό Σεμινάριο Γαλλικής Γλώσσας 15.00 μ.μ. - 19.00 μ.μ. στο Γαλλοκυπριακό σχολείο

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Μάρτιος 2013

 

01/03/2013 - Παρασκευή

-       Εμβόλιμη περίοδος (μετά την 3η περίοδο) - Μνήμη Γρηγόρη Αυξεντίου (εκδήλωση)

-       Παγκύπριοι Αγώνες Λυκείων Χειροσφαίρισης στη Λάρνακα (Αμαλία Κυριάκου, κρίτης)

01-03/03/2013  Παρασκευή-Κυριακή

Διεθνής Εκπαιδευτική Έκθεση (40 μαθητές από το σχολείο μας θα επισκεφτούν την Παρασκευή 10.00-11.15π.μ. την Έκθεση

04/03/2013 - Δευτέρα

Στο πλαίσιο των αποκεντρωτικών επιμορφώσεων σε επίπεδο δικτύων σχολείων για την ειδικότητα των Αγγλικών, θα διεξαχθεί δειγματικό μάθημα τη Δευτέρα 4/3/2013, τη 2η περίοδο στην αίθ.73.  Θα συμμετέχουν οι καθηγητές των Αγγλικών του σχολείου μας και εκπαιδευτικοί από Γυμνάσια, Τεχνική Σχολή Αυγόρου Επαρχίας Αμμοχώστου

05/03/2013 – Τρίτη

(εμβόλιμη περίοδος)

-       Οδική Ασφάλεια - Διαλέξεις για Γ΄ Λυκείου

-       Περιφερειακοί Αγώνες Στίβου Γυμνασίων στο Παραλίμνι (Σωτηρούλα Κωνσταντίνου)

-       Εμβόλιμη περίοδος Υ.Τ. για την οργάνωση εκδηλώσεων Τσικνοπέμπτης

-       Ηθική στην Εκπαίδευση στη Λευκωσία (8.30π.μ.-1.35μ.μ.)

06/03/2013 – Τετάρτη

-       7.00μ.μ.-8.00μ.μ. 3η Διάλεξη «Ενδυναμωμένοι γονείς-Ανθεκτικά παιδιά-Αποτελεσματικό σχολείο (Αίθουσα Εκδηλώσεων Κοινοτικού Συμβουλίου Φρενάρου)

-       Περιφερειακοί Αγώνες Στίβου Λυκείων στο Παραλίμνι (όλοι οι καθηγητές της Φυσικής Αγωγής)

07/03/2013 – Πέμπτη

 

Τσικνοπέμπτη.  Υπάρχουν σχετικές ανακοινώσεις.

08/03/2013 – Παρασκευή

 

-       18.00μ.μ. Ομοσπονδία Συνδέσμων Γονέων Δημόσιων Σχολείων Μέσης και Τεχνικής Εκπαίδευσης (εκπαιδευτικά θέματα-Υλικοτεχνική υποδομή των σχολείων)

-       Ημέρα της Γυναίκας

-       Καλλιτεχνική συμμετοχή του σχολείου μας στην εκδήλωση που οργανώνει η εκκλησία Αγίας Νάπας για τα παιδιά του Γυμνασίου Ριζοκαρπάσου.

11/03/2013 - Δευτέρα

-       Υποβολή συμμετοχής στο Διαγωνισμό Έρευνας ΜΕΡΑ που διοργανώνει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

-       Υποβολή συμμετοχών στο Διαγωνισμό Εφηβικής Ποίησης Κώστα Μόντη.

11/03/2013 - 15/03/2013

Δευτέρα - Παρασκευή

Έκθεση Βιβλίου (θα δοθεί πρόγραμμα)

12/03/2013 - Τρίτη

Παρεμβατικό Πρόγραμμα για την αντιμετώπιση του καπνίσματος Α΄ και Γ΄ Λυκείου

12/03/2013-13/03/2013

Τρίτη-Τετάρτη

Συντονισμός για το Αθλητικό Συνέδριο Πιέρ Ντε Κουμπερντέν.  Παρουσία της ΕΜΕ Κάλλης Χατζηιωσήφ

13/03/2013 - Τετάρτη

7ο Βιωματικό εργαστήρι «Ενδυναμωμένοι γονείς - Ανθεκτικά παιδιά - Αποτελεσματικό σχολείο» (γονείς και εκπαιδευτικοί) - Βιβλιοθήκη Γυμνασίου Κοκκινοχωρίων Πάνου Ιωάννου

13/03/2013 - 20/3/2013

Εβδομάδα Γαλλοφωνίας

-       Ετοιμασία πινακίδας

-       Συμμετοχή στο Παγκύπριο Διαγωνισμό «Γαλλοφωνία 2013»

14/03/2013 - Πέμπτη

 

-       Θεατρική Παράσταση «Η αυλή των θαυμάτων» για τους μαθητές στο Αμφιθέατρο Δήμου Σωτήρας (11.30 π.μ. - 1.15 μ.μ.)

-       Πρόβα Παρέλασης (4η περίοδος)

15/03/2013 - Παρασκευή

Θεατρική Παράσταση «Η αυλή των θαυμάτων» για τους μαθητές στο Αμφιθέατρο Δήμου Σωτήρας (11.30 π.μ. - 1.15 μ.μ.)

16/03/2013 – Σάββατο

Επίσημη Θεατρική Παράσταση «Η αυλή των θαυμάτων» στα πλαίσια των 24ων Αγώνων Σχολικών Θεάτρου για τους μαθητές στο Αμφιθέατρο Δήμου Σωτήρας (8.00 μ.μ.)

18/03/2013 - Δευτέρα

Υποβολή συμμετοχής στο διαγωνισμό Ηλεκτρονικής Εφημερίδας για την Ξενοφοβία και το Ρατσισμό.

19/03/2013 - Τρίτη 

Πρόβες παρέλασης (5η περίοδος)

20/03/2013 – Τετάρτη

 

-       8ο Βιωματικό Εργαστήρι «Ενδυναμωμένοι Γονείς - Ανθεκτικά      παιδιά - Αποτελεσματικό σχολείο» (Γονείς και εκπαιδευτικοί - Βιβλιοθήκη Γυμνασίου Κοκκινοχωρίων

-       Πρόβες Παρέλασης (7η περίοδος)

22/03/2013 – Παρασκευή

-       Ενδοσχολικός εορτασμός Εθνικής Επετείου 25ης Μαρτίου  (3η  4η  περίοδο).

-       Ενημέρωση καθηγητών ΥΣΕΑ από το Frederick

-       Πρόβες Παρέλασης

-       Ημερομηνία συμμετοχής…………

25/03/2013 - Δευτέρα  

Παρέλαση - Συμμετοχή του σχολείου μας στους εορτασμούς της 25ης Μαρτίου - Κοινότητα Φρενάρους

26/03/2013 - 27/03/2013

Τρίτη - Τετάρτη

Παρουσίαση SEMEP στον Πεδουλά

28/03/2013 - Πέμπτη

-       Διαγωνισμός γνώσεων CSMM Genius Genetics Quiz (καθ. Βιολογίας) - Τελευταία ημέρα συμμετοχής 22 Μαρτίου 2013.

28/03/2013 - 05/04/2013

Παγκόσμιο Μαθητικό Πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης (Αμμόχωστος/Λάρνακα)

29/03/2013 – Παρασκευή

-       Ενδοσχολικός Εορτασμός για την 1η Απριλίου 1955 (5η-6η περίοδο).

-       Συνεδρία Καθηγητικού Συλλόγου, μετά τη λήξη του ενδοσχολικού εορτασμού.

30/3/2013 - Σάββατο

4η Διάλεξη «Ενδυναμωμένοι γονείς-Ανθεκτικά παιδιά-Αποτελεσματικό σχολείο» (μικτό ακροατήριο-Αίθουσα Εκδηλώσεων Κοινοτικού Συμβουλίου Φρενάρου (10.30π.μ.-1.00μ.μ.)

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Φεβρουάριος 2013

1/2/2013 - Παρασκευή

1o Διάλειμμα συνάντηση Υ.Τ. με Παιδαγωγικό Σύμβουλο στο γραφείο του Διευθυντή

Εμβόλιμη μετά το Β΄ διάλειμμα Υ.Τ. με τα Τμήματά τους

 

2/2/2013 - Σάββατο

3ο Βιωματικό Εργαστήρι για Γονείς 10:00π.μ. - 12:00μ. στην αίθουσα Μουσικής του Λυκείου Κοκκινοχωρίων Φ.Π.

 

4/2/2013 - Δευτέρα

Επίδοση Δελτίων Σχολικής Επίδοσης

Παγκύπριοι Αγώνες Πετοσφαίρισης Προκριματική Φάση

4/2/2013-8/2/2013

Δευτέρα-Παρασκευή

Εβδομάδα του δέντρου.  Μήνυμα του Υ.Π.Π.

5/2/2013 - Τρίτη

3η Συμμετοχή στην ειδική σύσκεψη για τη διοργάνωση του συνεδρίου «Ολυμπισμός και Κοινωνία» στις 10:30π.μ. στη Λευκωσία, Γραφεία Κυπριακής Ολυμπιακής Επιτροπής

Συμμετοχή εκπαιδευτικών Πληροφορικής-Ομάδας μαθητών στην Ημερίδα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο».

Συνέδριο Πιέρ Ντε Κουμπερντεν Ολυμπιακό Μέγαρο

6/2/2013 - Τετάρτη

2η Διάλεξη Παγκύπριας Σχολής Γονέων - Υ.Π.Π. ανοιχτή για όλους 7:00μ.μ.-8:30μ.μ. στην Αίθουσα Κοινοτικού Συμβουλίου Φρενάρους.

7/2/2013 - Πέμπτη

4ο Βιωματικό Εργαστήρι, 10:00π.μ. - 12:00μ. για μαθητές και εκπαιδευτικούς στην Αίθουσα Μουσικής του Λυκείου Κοκκινοχωρίων Φ.Π.

1η Δραστηριοποίηση Ομίλων (4η-7η περίοδο)

1/2/2013 - 8/2/2013

Παρασκευή - Παρασκευή

Υποβολή εργασιών στα πλαίσια των μαθημάτων, δράσεων ομίλων - επιτροπών για τις σχολικές μας εφημερίδες.

11/2/2013 - Δευτέρα

Προκριματική Φάση Παγκύπριοι Αγώνες Χειροσφαίρισης-Ομάδα σχολείου (Παπαϊωάννου Ανδρέας-Κυριάκου Αμαλία)

11/2/2013 - 15/2/2013

Δευτέρα - Παρασκευή

Εβδομάδα Εργασίας Β΄ Λυκείου

12/2/2013 - Τρίτη

Επίσκεψη Διευθύντριας Μέσης Εκπαίδευσης, κας Ζήνα Πουλλή

12/2/2013 - Τρίτη

5ο Βιωματικό Εργαστήρι, 10:00π.μ. - 12:00μ.  Εκπαιδευτικοί

Καταληκτική ημερομηνία συμμετοχής στο Διαγωνισμό Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κύπρου.

12/2/2013-14/2/2013

Τρίτη - Πέμπτη

Παγκύπριοι Αγώνες Πετοσφαίρισης Λυκείων - Λάρνακα

13/2/2013 - Τετάρτη

Ενημέρωση Γονέων και Κηδεμόνων για επιδόσεις των μαθητών  (1:00μ.μ. -2:30μ.μ.)

Καταληκτική ημερομηνία επιλογής και υποβολής Δοκιμίου Διαγωνισμού Ελληνικής  Πρεσβείας

14/2/2013 - Πέμπτη

Θ΄ Διασχολικό Επαρχιακό Μαθητικό Συνέδριο

18/2/2013 - 10/3/2013

Δευτέρα - Κυριακή

Υποβολή Συμμετοχής στο ΙΖ΄ Συμπόσιο Αρχαίας Κυπριακής Γραμματείας

20/2/2013 - Τετάρτη

-               6ο Βιωματικό Εργαστήρι 4:00μ.μ. - 6:00μ.μ.  Γονείς και Εκπαιδευτικοί στη

-               Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου Κοκκινοχωρίων

21/2/2013 - Πέμπτη

Ημερίδα Μαθηματικών (9:00π.μ.-12:00μ.), «Η ανάπτυξη των Μαθηματικών στον ευρωπαϊκό χώρο τη 2η χιλιετία μ.Χ.», Αίθουσα Μουσικής

22/2/2013 - Παρασκευή

Καταληκτική ημερομηνία υποβολής ερευνητικής εργασίας στα πλαίσια του Διαγωνισμού «Έρευνα από Μαθητές 2013»

Ενδοσχολική Ημερίδα Στίβου

26/2/2013 - Τρίτη

-       Παγκύπριοι Αγώνες Χειροσφαίρισης Λυκείων

26/2/2013 - 6/3/2013

Τρίτη - Τετάρτη

-       Σεμινάριο Φιλολόγων, Γ. Κούμα

-       Υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή στις Παγκύπριες Εξετάσεις 2013

26/2/2013 - 28/2/2013

Τρίτη - Πέμπτη

Εργαστήρια διαλόγου για την Ισότητα Φύλου στην εκπαίδευση

Υποβολή αίτησης 29/1/2013-15/2/2013

28/2/2013 - Πέμπτη

-       Μνήμη Γρηγόρη Αυξεντίου

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Νοεμβρίου 2012

01/11/2012 - Πέμπτη

Βράβευση μαθητή Ιωακείμ Κουρρή από Σχολή Κωφών

02/11/2012 - Παρασκευή

Εμβόλιμη Υ.Τ. μετά το διάλειμμα 2ης περιόδου (9.10 π.μ. - 9.35 π.μ.)

03/11/2012 –  Σάββατο

Συμμετοχή του Λυκείου Κοκκινοχωρίων στην εκδήλωση στα πλαίσια της 2ης Διεθνούς Έκθεσης Βιβλίου

02/11/2012 – 12/11/2012

Παιδαγωγικές Ομάδες

(συνεδριάσεις των Παιδαγωγικών Ομάδων)

05/11/2012 – Δευτέρα

Ενημέρωση μαθητών/τριών για τις σπουδές στην Αγγλία,

 Γαλλία, Ιταλία Α΄,Β΄, Γ΄ τάξεων - Διαλέξεις

 

06/11/2012 – Τρίτη

Φιλανθρωπική Αγορά - 1ο και 2ο διάλειμμα

(Επιτροπή Πρόνοιας,

Εθελοντισμού και Κοινωνικής Προσφοράς)

 

08/11/2012 - Πέμπτη   

Αγώνας Καλαθοσφαίρισης Αρρένων, Λυκείων

(Λύκειο Παραλιμνίου, ώρα: 2.00 μ.μ.)

 

08/11/2012 - 26/11/2012

 

Διεξαγωγή Αθλοπαιδιών - Πρόγραμμα Αθλοπαιδιών.  

Για τη συμμετοχή στις αθλοπαιδιές, οι μαθητές θα φεύγουν από το σχολείο στις 12.50 μ.μ

.

10/11/2012 - Σάββατο

Επαρχιακός Διαγωνισμός Μαθηματικών

(Λύκειο Παραλιμνίου 10.00-12.00)

 

11/11/2012 - Κυριακή  

Εθνικό Μνημόσυνο Φώτη Πίττα - Συνοδεία Σημαιοφόρων και Παραστατών

13/11/2012 - Τρίτη  

Ονομαστήρια Αρχιεπισκόπου Χρυσοστόμου (Αργία)

15/11/2012 – Πέμπτη

·         Καταδίκη ψευδοκράτους (ΚΜΣ, Παιδαγωγικός Σύμβουλος) 

·         Καταληκτική προθεσμία για σχεδιασμό Επιμόρφωσης Ημέρας Εκπαιδευτικού 21 - 22 Ιανουαρίου 2013

·         Συμμετοχή στο σεμινάριο Ηλεκτρονικών Βιβλιοθηκών

·         Διάλεξη για Γερμανία

 

16/11/2012 – Παρασκευή

Μνήμη Πολυτεχνείου (εμβόλιμη μετά το 1ο διάλειμμα)  

21/11/2012 – Τετάρτη

1η Εκπαιδευτική εκδρομή

20/11/2012 – Τρίτη

Επέτειος υιοθέτησης  της σύμβασης δικαιωμάτων του παιδιού (Φυλλάδιο)

22/11/2012 - Πέμπτη

Αγώνες Καλαθοσφαίρισης Λυκείου Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα

22/11/2012 - Πέμπτη

Αγώνες Καλαθοσφαίρισης Θηλέων, Λυκείων

(Λύκειο Κοκκινοχωρίων Φώτη Πίττα, ώρα: 2.00 μ.μ.)

 

26/11/2012 - Δευτέρα

Αγώνες Πετοσφαίρισης Αρρένων, Λυκείων

(Λύκειο Παραλιμνίου, ώρα 2.00 μ.μ.)

 

26/11/2012 - Δευτέρα

Αγώνες Πετοσφαίρισης Θηλέων, Λυκείων

(Λύκειο Παραλιμνίου, ώρα 3.00 μ.μ.)

 

28/11/2012 - Τετάρτη

ΙΔΕΠ - Ενεργός Πολιτότητα στο Hilton Park

29/11/2012 – Παρασκευή

Συνέδριο Λατινικών. Παιδαγωγικό Ινστιτούτο

 

Αγώνες Πετόσφαιρας (περιφερειακά πρωταθλήματα)

(δεν ορίστηκε ημερομηνία)

 

 

Περιφερειακός - Επαρχιακός Διαγωνισμός Χορού

(δεν ορίστηκε ημερομηνία)

 

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Μαϊου 2012

1/5/2012

ΑΡΓΙΑ

2/5/2012

ΑΙΜΔΟΣΙΑ

3/5/2012

ΕΜΒΟΛΙΜΗ Υ.Τ

7/5/2012

  • Ομιλία σε μαθητές της Επιστήμης Περιβαλλοντος για ανανεώσιμες πηγές έργειας.

  • Πρακτική δοκιμασία στο μάθημα της Ολυμπιακής Παιδεάς

8/5/2012

Εκδρομή ομάδων θεάτρου, χορωδίας, παρέλασης, χορού

11/5/2012

ΣΥΝΕΔΡΙΑ ΚΑΘΗΓΗΤΙΚΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

14/5/2012

ΕΚΔΡΟΜΗ

16/5/2012

ΛΗΞΗ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ

17/5/2012

ΕΝΑΡΞΗ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ Α' ΚΑΙ Β΄ΛΥΚΕΙΟΥ

18/5/2012

ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΓΚΥΠΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Μαρτίου 2012

1-9/3/2012

 

Επιλογή μαθημάτων για πρόσβαση και απόλυση Γ' Λυκείου

02/3/2012

Τελική πρόβα καλλιτεχνικής εκδήλωσης (θα παρακολουθ΄γσουν ομάδα μαθητών)

03/3/2012

Καλλιτεχνική εκδήλωση 7.00 μ.μ.

05/3/2012

Μνήμη Γρηγόρη Αυξεντίου (εμβόλιμη)

06/3/2012

Εμβόλιμη - Υ.Τ μετά την 4η περίοδο

07/3/2012

Διαγωνισμός PISA

08/3/2012

Περιφεριακοί Αγώνες Στοίβου

13, 14, 16/3/2012

Παγκύπριοι αγώνες χειροσφαίρισης

14/3/2012

Επισκέψεις γονέων 1.35 μ.μ. - 3.00 μ.μ.

15/3/2012

Αγώνας πετόσφαιρας θηλέων

19-23/3/2012

Πρόβα Παρέλασης - πρόγραμμα

20/3/2012

Αγώνας πετόσφαιρας αρρένων

23/3/2012

Εκδήλωση 25ης Μαρτίου (4η - 5η περίοδος)

30/3/2012 Εκδήλωση 1ης Απριλίου (2η - 3η περίοδος)

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Φεβρουαρίου 2012

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Οκτωβρίου 2011

 

   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Σεπτεμβρίου 2011

 

01/9/2011-06/9/2011

Ανεξετάσεις και Κατατακτήριες Εξετάσεις

02/9/2011-09/9/2011

Σεμηνάρια Σεπτεμβρίου

01/9/2011-06/9/2011

  • Κατανομή μαθητών

  • Παράδοση κατανομής ορών στην διευθύντρια  

07/9/2011

Συνεδρία Καθηγητικού Συλλόγου - εξαγωγή αποτελεσμάτων

08/9/2011

Εγγραφές ανεξεταστέων και άλλων μαθητών

09/9/2011

11:00 π.μ. Συνεδρία καθηγητικού συλλόγου

12/9/2011

Παρουσίαση μαθητών

13/9/2011

8:30π.μ. Τελετή Αγιασμού

15/9/2011

Μνήμη Μικρασιατικής Καταστροφής (φυλλάδιο)

20/9/2011

Εμβόλιμη περίοδος Υ.Τ

21/9/2011

Διαγνωστικό Μαθηματικών στην Α' Λυκείου

23/9/2011

Διαγνωστικό Νέων Ελληνικών στην Α' Λυκείου

30/9/2011

Εορτασμός για την Επέτειο Ανακήρυξης της Κυπριακής Δημοκρατίας

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Μαρτίου 2011

28/2 - 4/3/2011

 

Εβδομάδα Εργασίας

02/3/2011

Θεατρική παράσταση "Το διπλό βιβλίο"

Γ' Λυκείου

03/3/2011

Μνήμη Γρηγόρη Αυξεντίου (4η περίοδος)

04/3/2011

Συμβούλιο Διεύθυνσης

07/3/2011 –  Δευτέρα

Καθαρά Δευτέρα

08/3/2011

Δειγματική Διδασκαλία στα Αγγλικά

09/3/2011

Παζαράκι

10/3/2011

Περιφεριακοί Αγώνες Στοίβου

16/3/2011

Πρόβα Παρέλασης

17/3/2011

Εμβόλιμη Ώρα Υ.Τ. (μετά την 4η περίοδο, για 15΄)

18/3/2011

Πρόβα Παρέλασης

19/3/2011

Δημιουργώ και αυτοσχεδιάζω με τα παιδιά του ειδικού σχολείου Απόστολος Βαρνάβας (Χοροεσπερίδα)

21/3/2011

Μαθητική Θεατρική Παράσταση

22/3/2011

Θεατρική Παράσταση στα πλαίσια των 22ων αγώνων θεάτρου "Τρωάδες" Ευριπίδη στις 8:00 μ.μ. στο κοινοτικό μέγαρο Φρενάρους

24/3/2011

Εκδήλωση 25ης Μαρτίου

(9:30π.μ.- 10:30π.μ.)

25/3/2011 Εθνική επέτειος 25ης Μαρτίου - ΑΡΓΙΑ
30/3/2011 Εμβόλιμη Ώρα Υ.Τ. (μετά την 4η περίοδο, για 15΄)
31/3/2011 Εκδήλωση 1ης Απριλίου

(10:30π.μ.- 11:30π.μ.)

1/4/2011 Επέτειος 1ης Απριλίου - ΑΡΓΙΑ

 

 

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Φεβρουαρίου 2011

01/02/2011 –   Τρίτη

 

Εμβόλιμη περίοδος 30΄ (μετά την 4η περίοδο)

Θέμα: Οργάνωση 1ης εξόρμησης Ομίλων

02/02/2011 – Τετάρτη

 

Διάλεξη από το Τμήμα Υδάτων (3η περίοδος, Β6 και συνδ. 21)

 

03/02/2011 – Πέμπτη

Τελικό περιφερειακό πρωτάθλημα πετόσφαιρας και καλαθόσφαιρας Αρρένων

07/02/2011 – Δευτέρα

07-11/02/2011 Δευτέρα - Παρασκευή

Εμβόλιμη Ώρα Υ.Τ. (μετά την 4η περίοδο, για 15΄)

Διοργάνωση έκθεσης βιβλίου από τους Θεολόγους

07-10/02/2011 –  Δευτέρα - Πέμπτη

Παγκύπριοι Αγώνες Χειροσφαίρισης

08/02/2011 – Τρίτη

Επίδειξη ξιφασκίας 2η και 3η περίοδο (μαθητές Ολυμπιακής Παιδείας)

09/02/2011 – Τετάρτη

1η εξόρμηση Ομίλων

14/02/2011 – Δευτέρα

Εμβόλιμη Ώρα Υ.Τ. (μετά την 4η περίοδο, για 15΄)

14-17/02/2011 – Δευτέρα - Παρασκευή

Παγκύπριοι Αγώνες Καλαθόσφαιρας

16/02/2011 – Τετάρτη

Διασχολικό Συνέδριο (Γ΄ Λυκείου)

Εκδρομή Β9 και Β10 (Επιβράβευση στο Διαγωνισμό Καθαριότητας)

17/02/2011 – Πέμπτη

Ομιλία από κ Τσάκωνα Αντώνιο για το φαινόμενο του θερμοκηπίου, 3η, 4η περίοδο, Τμήμα Β9, 23γ (Αίθουσα Μουσικής)

21/02/2011 –  Δευτέρα

Εμβόλιμη Ώρα Υ.Τ. (μετά την 4η περίοδο, για 15΄)

23/02/2011 – Τετάρτη

Ενδοσχολική Ημερίδα Στίβου

24/02/2011 – Πέμπτη

Τσικνοπέμπτη

28/02/2011 – 04/03/2011 Δευτέρα – Παρασκευή

Εβδομάδα Εργασίας Β΄ Λυκείου

 

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Δεκςμβρίου 2010

01/12/2010 –  Τετάρτη

 

Ø  Ενημέρωση για το πρόγραμμα  Globe

Ø  Έναρξη Επαρχιακών Πρωταθλημάτων αθλοπαιδιών.

Ø  Εξαγγελία διαγωνισμού δοκιμίου, ποίησης και ζωγραφικής με θέμα τον εθελοντισμό.

01 – 08/12/2010

 

Εβδομάδα Εθελοντισμού

 

01 – 22/12/2010

Συνεδρίες Παιδαγωγικών Ομάδων (Πρόγραμμα)

02/12/2010 – Πέμπτη

Ø  Προσφορά γεύματος στα παιδιά του ειδικού Σχολείου «Απόστολος Παύλος»

Ø  Επαρχιακοί Αγώνες Χορού

06/12/2010 –  Δευτέρα

 

 

 

 

06 – 17/12/2010 Δευτέρα

– Παρασκευή

Ø  Παιδαγωγική Συνεδρία (7η περίοδος)

Ø  Αγώνας Πετόσφαιρας Θηλέων

Ø  Ψυχαγωγική επίσκεψη ομάδας μαθητών στο ειδικό σχολείο Απόστολος Βαρνάβας

Ø  Εκπαιδευτική εκδρομή του Συνδυασμού 21 (Επιστήμη Περιβάλλοντος) και Β6 στο Κ.Π.Ε Αθαλάσσα

Ø  Εκπαιδευτική Ενημέρωση γονέων και μαθητών Α΄ Τάξης (απó το Σύμβουλο του σχολείου)

07/12/2010 – Τρίτη

Ø  Περιφερειακός Αγώνας δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

Ø  Φιλανθρωπική αγορά στο σχολείο με σκοπό την οικονομική ενίσχυση άπορων μαθητών

Ø  Ημέρα Δημοκρατίας – Αντίστασης (φυλλάδιο)

08/12/2010 – Τετάρτη

Ø  Καθαριότητα Σχολικού χώρου (εμβόλιμη)

Ø  Αγώνας Πετόσφαιρας και Καλαθόσφαιρας Αρρένων

10/12/2010 – Παρασκευή

Μέρα ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (φυλλάδιο)

13/12/2010 – Δευτέρα

Ø  Εκπαιδευτική εκδρομή του Συνδυασμού  22 και 24 (Επιστήμη Περιβάλλοντος) στο Κ.Π.Ε Αθαλάσσα

Ø  Συνάντηση με τους Γονείς 1.30 μ.μ. – 3.00 μ.μ

14 – 17/12/2010 – Τρίτη - Παρασκευή

Διαλέξεις για το AIDS (θα ανακοινωθεί πρόγραμμα)

 

14/12/2010 – Τρίτη

Ø  Επίδειξη ξιφασκίας (2η -3η περίοδος στο μάθημα Ολυμπιακή Παιδεία)

Ø  Παγκύπριο Σεμινάριο για τους Νέους Δημοσιογράφους

14 - 15/12/2010 – Τρίτη - Τετάρτη

Ομάδα μαθητών θα ψάλλει τα κάλαντα στις κοινότητες

16/12/2010 – Πέμπτη

Αγώνας Πετόσφαιρας Θηλέων

21/12/2010 – Τρίτη

Αγώνας Πετόσφαιρας Αρρένων

22/12/2010 – Τετάρτη

Έκθεση Κυπριακών Πανεπιστημίων (Διοργανώνει ο Σύνδεσμος Γονέων και Κηδεμόνων - Πρόγραμμα)

23/12/2010 – Πέμπτη

Εκκλησιασμός.  Ώρα Υ.Τ. Θέμα:Όμιλοι.  Γιορτή Χριστουγέννων.

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Νοεμβρίου 2010

01/11/2010 –  Δευτέρα

Επίσκεψη μαθητών σε έκθεση βιβλίου στο Παραλίμνι που οργανώνει η Μητρόπολη Αμμοχώστου Κωνσταντίας (5η – 7η περίοδος)

09/11/2010 - Τρίτη

Συνεδρία Καθηγητικού Συλλόγου

15/11/2010 –  Δευτέρα

Καταδίκη Ψευδοκράτους

17/11/2010 – Τετάρτη

Μνήμη Πολυτεχνείου (4η περίοδος)

19/11/2010 – Παρασκευή

Επέτειος υιοθέτησης της σύμβασης δικαιωμάτων του παιδιού (Φυλλάδιο)

23/11/2010 – Τρίτη

1η εκπαιδευτική εκδρομή

24/11/2010 – Τετάρτη

Ενδοσχολικός αγώνας δρόμου σε ανώμαλο έδαφος

26/11/2010 – Παρασκευή

Εκκλησιασμός

29/11/2010 – Δευτέρα

Ώρα Υπευθύνου Τμήματος

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Φεβρουαρίου 2010

1/2/2010 – Δευτέρα

Διαγωνισμός Δοκιμίου Ελληνικής Πρεσβείας Γ΄ Λυκείου

(10.30 π.μ. – 1.30 μ.μ.)

1/2/2010 – 6/2/2010

Εβδομάδα του Δένδρου

2/2/2010 – 26/2/2010

Παιδαγωγικές Ομάδες

3/2/2010 – Τετάρτη

Τελικοί Περιφερειακοί Αθλοπαιδιών

4/2/2010 – Πέμπτη

Τσικνοπέμπτη

1/2/2010 – Δευτέρα 2/2/2010 – Τρίτη 4/2/2010 – Πέμπτη  

Παγκύπριοι Αγώνες Χειροσφαίρισης Λυκείων

8/2/2010 – 12/2/2010

Δευτέρα – Παρασκευή

Εβδομάδα Εργασίας για τη Β΄ τάξη

9/2/2010 – Τρίτη

Θεατρική παράσταση 6η – 7η περίοδος

10/2/2010 – Τετάρτη

Επαρχιακό Συνέδριο (Γυμνάσιο Δερύνειας)

24/2/2010 – Τετάρτη

Σεμινάριο – Διάλεξη Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού

25/2/2010 – Πέμπτη

Ενδοσχολικοί Αγώνες Στίβου

26/2/2010 – Παρασκευή

Εκδήλωση Τιμής και Μνήμης Φώτη Πίττα

 

 

Προγραμματισμός Εργασιών

Δεκεμβρίου 2008

 

1/12/2008 - 5/12/2008

Δευτέρα - Παρασκευή

Συνεδρίες Παιδαγωγικών Ομάδων (Συντονισμός)

3/12/2008 - Τετάρτη

Έρευνα από το συνάδελφο κ. Αντρέα Νικολάου του Γυμνασίου Ριζοκαρπάσου (άδεια από ΥΠΠ) σε παιδιά της Β' τάξης

5/12/2008 - Παρασκευή

Εκδήλωση για Φώτη Πίττα (ώρα19.00)β στο Κοινοτικό Μέγαρο Φρενάρους

8/12/2008 - Δευτέρα

Εκδήλωση για Ημέρα Δημοκρατίας - Αντίστασης (4η περίοδος)

10/12/2008 - Τετάρτη

Λήξη Τριμήνου - ώρα ΥΤ (Εμβόλιμη)

Επαρχιακό Πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας αρρένων

11/12/2008 - Πέμπτη

Συνεδρία Καθηγητικού Συλλόγου (Διαγωγές, Απουσίες)

Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (Φυλλάδιο)

Περιφερειακός Δρόμος σε Ανώμαλο Έδαφος

12/12/2008 - Παρασκευή

Παράδοση Βαθμολογίας Α' Τριμήνου

Ενημέρωση από εκπροσώπους του Βρετανικού Συμβουλίου (Β' και Γ' Τάξεων) στην αίθουσα Μουσικής (5η περίοδος)

15/12/2008 - Δευτέρα

Εμβόλιμη - Ενημέρωση για ομίλους

 

Άσκηση Πολιτικής Άμυνας

16/12/2008 - Τρίτη

Επίσκεψη Επιτρόπου Προστασίας Δικαιωμάτων του Παιδιού κ. Λ. Κουρσουμπά (θα ανακοινωθεί πρόγραμμα)

17/12/2008 - Τετάρτη

Δραστηριότητες Ομίλων

Επαρχιακό Πρωτάθλημα πετόσφαιρας Αρρένων

18/12/2008 - Πέμπτη

Επαρχιακό Πρωτάθλημα καλαθόσφαιρας Αρρένων/Θηλέων

22/12/2008 - Δευτέρα

Επίδοση Δελτίων Προόδου Α' Τριμήνου

23/12/2008 - Τρίτη

Εκκλησιασμός

Γιορτή Χριστουγέννων

 

   

Σχολική Χρονιά 2013-2014